Advanced Technology Machine Solutions

Maszyna CNC czy maszyna konwencjonalna?

Maszyna CNC czy maszyna konwencjonalna?

Centra obróbcze, plotery frezujące cnc, frezarki konwencjonalne... Od liczby opcji do wyboru czasem potrafi rozboleć głowa.
Postaramy się szybko rozwiać podstawowe wątpliwości.
 
Maszyny sterowane numerycznie (CNC) są w pełni sterowane przez systemy komputerowe. Inaczej niż w przypadku maszyn konwencjonalnych gdzie poszczególne ruchy wprowadzane są ręcznie przez różne przyciski, dźwignie i korby. Daje nam to wielką przewagę umożliwiając zaplanowanie całego procesu wcześniej i uruchomieniu go jednym przyciskiem. Maszyny CNC są również o wiele wydajniejsze i oferują większą precyzję obróbki.
 
Ok, ale czym w takim razie różni się centrum obróbcze od plotera frezującego?
Podobnie jak plotery frezujące centra obróbcze również prowadzą obróbkę skrawaniem. Centra natomiast oferują zwykle większą dokładność przy obróbce twardych materiałów, np. stali.
 
Dodatkowo w przeciwieństwie do większości frezarek CNC, centra obróbcze posiadają pełną zabudowę przestrzeni roboczej chroniącą operatora i otoczenie przed wiórami i chłodziwem.
W uproszczeniu: centra obróbcze częściej spotkamy przy seryjnej obróbce metali, plotery frezujące są bardziej popularne w obróbce drewna, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych.
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej maszyny dla swojego przedsiębiorstwa skontaktuj się z nami. Nasi przedstawiciele wesprą radą, przedstawią zalety poszczególnych rozwiązań i pomogą dobrać maszynę dopasowaną do Twoich potrzeb.
 
tel.: +48 22 299 07 02
email: info@atmsolutions.pl