Advanced Technology Machine Solutions

Urządzenia laserowe możemy podzielić ze względu na rodzaj wbudowanego źródła. Najbardziej znanymi na rynku źródłami wycinarek laserowych są lasery gazowe CO2 (plotery laserowe CO2) oraz światłowodowe Fiber (wycinarki laserowe fiber).

Zakres ciętych materiałów w przypadku laserów CO2 zależy od zastosowanej mocy źródła lasera. Lasery CO2 stosuje się do cięcia i grawerowania takich materiałów jak:

- tworzywa sztuczne, np. akryl, laminaty, pleksi,

- materiały organiczne, np. drewno, skóra,

- inne materiały, np. tekstylia, filc, papier, guma,

Laserem CO2 można także wycinać w cienkich płytach wykonanych z metalu (m.in. stal nierdzewna, stal czarna), ale tylko w przypadku wyposażenia maszyny w źródło o wyższej mocy (minimum 130W) i doprowadzeniu gazu wspomagającego.

Technologia ta, pod względem zastosowania do cięcia metali jest coraz mniej popularna w związku z pojawieniem się na rynku laserów światłowodowych Fiber. Te urządzenia służą głównie do cięcia metali, przede wszystkim stali nierdzewnej i stali węglowej, ale również aluminium, miedzi czy mosiądzu. W przeciwieństwie do laserów CO2 nie znajdują one zastosowania w obróbce materiałów organicznych, tworzyw sztucznych czy tekstyliów.

Urządzenia plazmowe umożliwiają cięcie materiałów, które przewodzą prąd, takich jak: żelazo, stal nierdzewna, tytan, aluminium. Z tego samego względu nie mogą być wykorzystywane do cięcia materiałów nieprzewodzących, takich jak drewno, szkło czy tworzywa sztuczne.

Wycinarka wodna jest bardzo wszechstronnym narzędziem, które nadaje się do cięcia wielu różnych materiałów. Wycinarki wodne pozwalają na obróbkę między innymi stali, tytanu, dibondu, aluminium, kamienia naturalnego, materiałów kruchych jak na przykład szkło (nie zaleca się cięcia szkła hartowanego) lub ceramika, oraz tworzyw sztucznych, gum, gąbek, pianek, wielu rodzajów kompozytów, a nawet produktów spożywczych.